Wakacje i po wakacjach! Po sezonie letnim nasz dom czy mieszkanie zwykle wymaga nieco więcej uwagi. Regularne porządki umykają na rzecz wyjazdów i odpoczynku, a dokładniejsze sprzątanie zostawiamy na później. Nic w tym dziwnego, w końcu wrzesień to najlepszy czas na generalnie posprzątanie domu przed zimą. Na co zwróć szczególną uwagę? Oto nasze porady na zbliżający się sezon jesienny:

 

1. Wyczyść i odwróć materace

czyszczenie materacy KłodzkoDlaczego regularne czyszczenie materaca jest ważne? Ponieważ przede wszystkim pozbywamy się z jego wnętrza roztoczy i ich odchodów, złuszczonego naskórka, a także bakterii i mikroorganizmów. Pranie usuwa również plamy i brud z zewnętrznej powłoki materaca. Wyczyszczony i odświeżony materac jest nie tylko zdrowy, ale również zapewnia lepszy sen. Czyszczenie za pomocą gorącej pary jest praktycznie jedyną akceptowalną metodą prania materacy (pranie ekstrakcyjne materaca prowadzić może do zainfekowania jego wnętrza zarodnikami grzybów i pleśni). Parowe czyszczenie materacy to antyalergiczne i w pełni bezpieczne czyszczenie bez użycia środków chemicznych. Gorąca, sprężona para o temperaturze 155°C skutecznie oddziela zabrudzenia od czyszczonych powierzchni oraz działa dezynfekująco. Nie wszyscy pamiętają także o tym, że materac należy obrócić na drugą stronę dwa razy do roku, najlepiej wiosną i jesienią – obracanie wydłuża jego trwałość.

 

2. Wyczyść fugi i kafle

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia wilgotne, w których powstają specyficzne zabrudzenia. Na ścianach i podłogach w tych wnętrzach często ułożone są płytki. O ile samą powierzchnię płytek jest łatwo umyć, o tyle utrzymanie fug w czystości bywa kłopotliwe. Tym bardziej, że szczeliny, w których jest zgromadzony brud i woda, stanowią idealne warunki dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Najskuteczniejszym sposobem na czyszczenie fug z pleśni i brudu jest czyszczenie gorącą parą wodną, ale można także czyścić powierzchnie ręcznie przy użyciu odpowiednich preparatów.

3. Zabezpiecz meble ogrodowe

meble-ogrodowe-helping-hand-sprzatanieMeble stojące na balkonie lub w ogrodzie powinny być na zimę dobrze zabezpieczone. Nie mogą pozostać na zewnątrz, bo na pewno się zniszczą. Należy je przenieść do schowka, piwnicy lub garażu. Przedtem trzeba je wyczyścić – plastikowe umyć wodą z szarym mydłem, wiklinowe ciepłą wodą z dodatkiem soli, a drewniane specjalnym płynem do mycia drewna.

 

4. Rozmroź lodówkę

Rozmrażanie lodówki to chyba najbardziej znienawidzona czynność domowa. Trzeba jednak robić to 2 razy do roku. Oto kolejna praca, którą najlepiej wykonać wiosną i jesienią – przed Bożym Narodzeniem zawsze szkoda mi na to czasu, zresztą w lodówce piętrzą się już sterty jedzenia i misja staje się o wiele trudniejsza.

 

5. Umyj Okna

http://www.helpinghand.pl/wp-content/uploads/2018/09/mycie-okien-kłodzko-helping-handWiększość z nas dosyć często myje szyby, czyszczenie okiennych ram pozostawiając sobie na kilka okazji w roku. Nie czekając na Święta, warto zrobić to właśnie teraz – szorowanie okien przy mrozie nie jest zbyt przyjemne.

 

6. Uporządkuj ubrania

Pora przestać się łudzić – chłodniejsze dni świadczą o tym, że lato ostatecznie odeszło. Szorty, stroje kąpielowe i inne letnie ciuchy upierz, wyprasuj i odłóż na najwyższą półkę w szafie (lub do pawlacza). Przechowywanie nieświeżych ubrań jest nierozsądne – jeśli po kilku miesiącach odkryjesz plamę, na pewno się jej już nie pozbędziesz. Nawet jeśli po poprzedniej zimie uprałaś wszystkie cieplejsze ubrania, teraz zrób to ponownie. Z pewnością są już niezbyt świeże po pół roku przechowywania ich w szafie.

 

7. Upierz koce, kołdry i poduszki

Koce – używane rzadziej lub częściej – zawsze gromadzą kurz i roztocza. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

 

7. Odśwież tapicerkę meblową

Czyszczenie tapicerki meblowej pozwoli przywrócić dawny wygląd nawet starych i mocno zakurzonych mebli, neutralizuje przykre zapachy, usuwa najtrudniejsze plamy i zabrudzenia. Zalecaną metodą jest ekstrakcja, która dogłębnie wysysa zanieczyszczenia, nie niszcząc materiału zewnętrznego. Usługę najlepiej zlecić profesjonalnej firmie dysponującej odpowiednim sprzętem.

 

źródło: www.polki.pl

 

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w porządkach? Zamów jesienny termin porządków i bezpłatną wycenę sprzątania w Twoim domu! Helping Hand – firma sprzątająca Kłodzko!