Marnowanie lub nieprzemyślane używanie wody to nie tylko wyższe rachunki. To przede wszystkim poważne straty dla naszej planety. Niestety niewiele z nas jest świadomych wpływu, jaki mamy ma zużywanie tego cennego zasobu. To właśnie z tego powodu ONZ ustanowił 22 marca „Światowym Dniem Wody”. Jaki związek ma oszczędność wody z naszymi codziennymi czynnościami w domu?

 

Jak wprowadzić oszczędność wody w naszym gospodarstwie domowym?

 

Uświadamianie domowników, w tym kształtowanie dobrych postaw wśród najmłodszych to pierwszy, ważny krok w ograniczeniu zużycia wody przy codziennych aktywnościach. Przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie złych nawyków:

Unikajmy mycia zębów przy odkręconym kranie, wykorzystując w tym celu kubek do płukania jamy ustnej. Warto pamiętać także o zakręcaniu strumienia, podczas wykonywania takich czynności jak np. golenie.

Ogromne ilości wody pochłania ręczne mycie naczyń, dlatego jeżeli nie mamy możliwości zakupu odpowiedniego sprzętu, warto napuszczać ciepłą wodę do miski, a następnie płukać je pod niedużym, zimnym strumieniem.

– Urządzenia takie jak pralka czy zmywarka będą sprawować swoje funkcje pod warunkiem, że zapełnijmy je w całości i ustawimy program oszczędzający energię i wodę.

– Kolejną kwestią jest upewnienie się, czy wyposażenie w naszym domu jest w pełni sprawne. Nawet drobne przecieki, kapiący kran, czy uszkodzone uszczelki mogą powodować stratę liczoną w litrach wody dziennie.

Inwestycja w solidne elementy hydrauliczne oraz regularne sprawdzanie stanu technicznego naszych instalacji, pozwoli uniknąć poważniejszych awarii.

Jeśli mamy możliwość skorzystania z usług profesjonalnych firm sprzątających – zróbmy to! Nowoczesne urządzenia do czyszczenia np. parą są bardzo wydajne przy oszczędnym zużywaniu wody. W ten sposób łatwo i przyjemnie przebiega mycie okien, parowe czyszczenie powierzchni wodoodpornych, dezynfekowanie czy pranie tapicerek meblowych. A wszystko przy minimalnym użyciu wody i detergentów.

W przypadku ograniczenia ilości stosowanych przy sprzątaniu detergentów, wodę można również zużyć wtórnie, na przykład do podlewania kwiatów.

Woda nasz najlepszy przyjaciel

Ważna jest przede wszystkim świadomość, że każde codzienne czynności mają realny wpływ na ograniczenie zużycia wody, a co za tym idzie – na zrównoważony rozwój naszej planety. W skali globalnej, ponad 10% udziału w jej wykorzystywaniu stanowią gospodarstwa domowe. Największą jej ilość pochłaniają codzienne porządki i czynności higieniczne. Upewnijmy się zatem, że podczas ich wykonywania wodę wykorzystujemy odpowiedzialnie. Woda jest surowcem, który wykorzystujemy szybciej, niż jesteśmy w stanie odtworzyć. Warto pamiętać, że choć zajmuje ona 70% powierzchni naszej planety, jedynie 2,5% tej ilości jest zdatna do spożycia. Obecnie z powodu utrudnionego lub całkowicie uniemożliwionego dostępu do wody pitnej cierpi około 800 milionów osób na świecie, przy czym w dalszym ciągu jest ona nieodpowiedzialnie wykorzystywana zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak i w gospodarce komunalnej. Dbajmy o zrównoważony rozwój i oszczędzajmy wodę w naszym gospodarstwie domowym!